W tym poście o oknach w zimie podamy powód, dla którego na oknach tworzy się kondensacja pary wodnej. Pokażemy też zmiany, które można wprowadzić w celu zmniejszenia kondensacji pary wodnej na oknach i na zakończenie podpowiemy kiedy można zaradzić kondensacji przez zmiany i kiedy nadszedł czas na wymianę okien.

Kondensacja z okien

Czy okna są powlekane kondensacyjnie każdej zimy? Niewielka ilość wilgoci na ogół nie stanowi problemu, ale duża ilość kondensacji może stwarzać większe problemy.

Kiedy stary mężczyzna zapuka do okien, czy zostawia mokry odcisk dłoni? Jeśli tak, nie jesteś sam. Kondensacja pojawia się, gdy ciepłe powietrze wewnątrz domu spotyka się z zimną szybą okna. Nie jest to żaden niezwykły problem, a z biegiem lat stał się on bardziej rozpowszechniony, ponieważ jakość okien wzrosła. Więcej o oknach i stolarce okiennej na stronie https://oknaprestige.eu

okna

  • W przeszłości, kiedy ciepło wydostawało się na zewnątrz, a domy nie były tak szczelne, trudno było wytworzyć się kondensacja.
  • Dzisiejsze okna najwyższej klasy utrzymują szczelność domu, co może stworzyć idealne warunki do kondensacji przy stosunkowo wysokim poziomie wilgotności wewnątrz budynku.

Kondensacja pary wodnej w oknie – czy jest zła?

Odrobina rosy na oknie prawdopodobnie nie stanowi problemu. Oznacza to po prostu, że Twój dom i okna utrzymują Cię w izolacji od elementów zewnętrznych. Jeśli jednak okna są tak mokre, że trzeba je wytrzeć ręcznikiem, aby wyschły, masz większe problemy pod ręką. Wilgoć, która kapie z okien i do Twojego domu, może tworzyć mgliste plamy na suchym tynku i izolacji. W odpowiednich warunkach, wilgoć ta może spowodować wzrost pleśni.