Jesteś gotowy do rozpoczęcia badań nad kupnem okien, które zastąpią stare, zużyte, nieefektywne okna w Twoim domu. Pytanie brzmi: „Od czego zacząć”. Prawdopodobnie najlepszym miejscem na początek jest zrozumienie różnych materiałów, z których mogą być wykonane nowe okna zastępcze, oraz zalet i wad każdego z nich.

Okna o rodzajach dziś

Istnieje pięć głównych materiałów, które są stosowane w konstrukcji okien zastępczych: drewno, drewno okładzinowe, winyl (pvc), metal (zazwyczaj aluminium) i włókno szklane/materiały kompozytowe. Przeanalizujmy korzyści i wyzwania każdego typu.

okna

  • Okna drewniane

Okna drewniane były przez wiele lat najpopularniejszymi typami ościeżnic. Spójne, równe linie zabudowy między skrzydłami i pięknymi wzorami słojów oferowały niezrównane piękno i elegancję. Ponadto okna drewniane są lepsze, pod względem efektywności termicznej, niż ich metalowo-aluminiowe odpowiedniki. Po drugiej stronie równania okna drewniane wymagają ciągłej konserwacji. Nie chodzi również o to, czy drewno zgnije, ale kiedy. W połączeniu z jednym z najwyższych kosztów w każdym typie ramy okiennej, zakupy okien drewnianych spadły w ciągu ostatnich 10 lat.

  • Okna z okładziną drewnianą

Z pewnego rodzaju „mieć swój tort i zjeść go zbyt” punktu widzenia, okno zastępcze z okładziną drewnianą przyjmuje ramę drewnianą i otacza ją innym materiałem (zazwyczaj winylowym lub aluminiowym), który jest „związany” z drewnem na zewnątrz okna. Zmniejsza to ilość koniecznych zabiegów konserwacyjnych i sprawia, że okna z okładziną drewnianą cieszą się większą popularnością niż ich drewniany odpowiednik.

Niestety, podczas gdy nigdy nie będziesz musiał malować zewnętrznej części okna z okładziną drewnianą, w zależności od tego, jak okładzina jest przymocowana do drewna, być może będziesz musiał wymienić samo okno w ciągu zaledwie 10 lat, ponieważ okładzina może utrzymać wilgoć w drewnie i przyspieszyć jego gnicie.

Okna – co może się zdarzyć?

W niektórych przypadkach, okładzina na skrzydle jest rzeczywiście uszczelnione do jednostki szklanej się, zwykle z taśmy szklanej lub uszczelniacz butylowy. Można powiedzieć jakość tych uszczelek, zwracając uwagę na to, czy sprzedawca okien lub producent zaleca, aby zastosować kulkę silikonu do miejsca, gdzie okładzina i szkło łączą się, aby zapobiec wyciekom. Taka konstrukcja skrzydła ma również wpływ na wymianę szyby w przypadku katastroficznej awarii uszczelnienia.